Menü Kapat

Sırt Sırta Depo Raf Sistemi

Sırt Sırta Depo Raf Sistemi Sırt sırta depo raf sistemi‘nin  en yaygın kullanılan raf çeşididir. Her  palete direkt  ve bağımsız erişim sağlanan bu sistemde çok çeşitli ürünlerin paletler üzerinde depolanması için  kolay ve kullanışlı  çözüm sağlar. Depoda kullanılacak raf sistemlerinin yükseklik , depolanacak ürünlerin dağılımı , kullanılacak iş makinesi forkliftlerin ve depo alanın uygunluğunu  belirler. Üst seviyede stok denetimi , depo raf düzeni ve ürünlerin zarar görmeden kalıcılığını arttırır. Depo raf sistemleri için en yaygın önerilen bu sistemde raf traversleri üzerine konulacak tablalar sayesinde elle yükleme ve toplamaya da imkan verilir. Depoların kurulumu esnasında raf grupları sırt sırta dizilerek oluşturulan bu raf modeline sırt sırta depo raf sistemi adı verilir.

Sırt Sırta Depo Raf Sistemi Kullanımı ve Özellikleri

Sırt sırta raf sistemi çift derinlik olarak da yerleştirilerek Double-deep adı altında kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde forklift koridorları aza indirilerek aynı alanda çok daha fazla palet yüklenmektedir. Dezavantajı arka travers üzerindeki palete direkt erişim sağlanamaz ve önde bulunan traversler üzerindeki palet alınmadan arka sıradaki palet boşaltması yapılamaz. Bu raf düzeneğinde uzun çatallı forkliftler kullanılmak zorundadır. Palet rafları genellikle lojistik depolama yapılan yerlerde kullanılan raf sistemidir. Dikkat edilmesi zorunlu olan konuların başında projeye uygunluk ve projenin de doğruluğu gelir. Depoların oluşturulmasının başlangıcında raf yapılacak alan için yerleşim planı oluşturulurken , kullanılacak olan depo yüksekliği , giriç çıkış yönleri ve buna bağlı hareket yoğunluğu gözden geçirilerek ortaya çıkan sonuçlardan projeye geçiş doğru yapılmalıdır. Depo için tasarlanan proje deponun verimli kullanılacağı ve raf çeşidi seçimi yapılmasında ekten olmalıdır.

Sırt sırta depo raf sistemi için kullanılacak depo da yükleme rampaları yönü hareketli alan kabul edildiğinden bu alana gelecek raf sistemi uygun yapıda gerekli boşluklar bırakılarak yapılmalıdır. Forklift geçiş yolları yükleme rampalarına dikey olacak şeklinde düşünülerek raf yerleşim planı düzenlenmelidir. Forklift yolları raf grupları uzun olması durumunda raf ünitelerinin altlarında tüneller yapılarak  çoğaltılmalıdır. Sırt sırta depo raf sistemi  ara bağlantı aparatları ile birbirine bağlanarak çapraz diogonel parçalar ile de sağlamlaştırılmalıdır. Ard arda kurulumu yapılan raf üniteleri ayaklar hizasında üst bağlantı profilleri ile bağlanarak sağlamlaştırılır. Çapraz bağlantı sistemi yer zemine de bağlanır. Ve ünitelerin hareket olasılığı ortadan kalkar. Güvenli bir depolama sağlanır .

error: