Menü Kapat

Raf

Günümüzde ürünlerin, malzemelerin ve diğer objelerin depolanmasını sağmak amacı ile kullanılan raflar, farklı model ve renklerde üretilmektedir. Raf genel olarak duvara veya demir çubuklara sabitlenmektedir. Sabitlenen rafların üzerine çeşitli ürünler koyulmakta ve depolama ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca rafların en büyük avantajları, depolanan ürünleri dış etkenlerden gelen darbelere karşı korur ve muhafaza eder.

RafDar ve küçük olan depoların kullanım alanlarını genişletir. Malzemelerin yeri sabitlendiği için, ihtiyaç duyulduğu zaman istenilen malzemeye kolay ulaşım sağlar ve gereksiz zaman kayıplarını önler. Rafaş ile raflar farklı yüklere veya ürünlere özel olarak da üretilebilmektedir. Örneğin, ağır imalat yapan fabrikalar, genel olarak çelik malzemeden üretilmiş olan raflar tercih etmektedir. Başka bir örnek ise, dekoratif amaçlı kullanılan ve genelde yaşam alanlarında tercih edilen Ahşap raflar, şıklığı bakımından tercih edilmektedir. Yani, rafların üretiminde kullanılan malzemeler, sistemlerin hizmet vereceği alana göre de değişmektedir.

Raf Montajı

Raf, sistemin sabit durmasını sağlayan direklere montaj edilmektedir. Bu direkler üzerine açılmış olan delikler, iki rafların arasındaki boşluğun ayarlamasını sağlamaktadır. Sistemin montaj şekli iki farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bu yöntemler sırası ile cıvatalı ve kaynaklı birleştirmelerdir. Civatalı montaj yöntemi, adından da anlaşılacağı gibi, direk üzerinde bulunan boşluklara cıvataların geçirilmesi ve sıkılması ile gerçekleşir. Cıvatalar, özel sıkma makineleri yardımı ile sabitlenmektedir. Sağlamlık açısından kaynaklı montaj yöntemi daha çok tercih edilse de, küçük alanlarda ve hafif yüklerin depolanmasında cıvata-somun ikilisi kullanılmaktadır. Rafaş firmamız rafların montajında kullanılan kaynak yöntemi ise, oldukça sağlıklı ve uzun ömürlü kullanımlara uygunluğu ile bilinmektedir. Özellikle de, ağır iş makinelerine ait parçaların depolanmasında kullanılan depo raf sistemleri, kaynaklı montaj yöntemi ile sabitlenmektedir.

Hukuk bürolarında ve kırtasiye dükkanlarında kullanılan arşiv raf grupları, hemen hemen tüm dosya ve belgelerin sıralanması konusunda oldukça başarılıdır. Arşiv rafları, özel bölmelerden oluşmaktadır. Bu bölmeler istenilen dosyaların birbirine karışmayacak bir şekilde istiflenmesini sağlamaktadır. Genel olarak ince demir malzemelerden üretilmekte ve raflar yatay bir şekilde yerleştirilmektedir. Yaşam alanlarında da kullanıldığı için, paslanma gibi olumsuz sonuçlar çıkarmaması için özel boyalar ile boyanır.

error: