Menü Kapat

Palet Raf Sistemleri

Palet Raf Sistemleri Palet raf sistemleri, ürün depolamasında kullanılan ağır yüklerin paletler üzerinde raflara istiflenmesi yüklenmesi amacıyla ortaya çıkan raf çeşididir. Genellikle standard Euro 80*120 – 100*120 ve 120*120 ebatlarındaki ve harici ölçüde özel paletlerin bacto-back  ve  drive-in raf sistemleri için yüklemelerinde kullanılır. İlk paletlerin zemine konarak diğer paletlerin traverslere iş makinesi forklift yardımıyla konulmasıyla yükleme yapılır.

Palet raf sistemleri, raf ünitelerine emniyetli yüklenebilmesi için standartlara göre yüklenmelidir. Raf traversi açıklığı 105 cm mesafede olmalıdır. Palet derinlik ölçüsü 120 cm olduğundan dolayı önden ve arkadan traversi 7.5 cm taşarak yüklenmelidir. Yüksek çok katlı raflarda emniyetli bir yükleme yapıldığından emin olmak amacıyla raf ünitelerinin iki ayak boşluğuna gelecek şekilde palet dayaması takılabilir. Forklift kullanıcısı üst mesafelerde paleti yerden kaldırıp raf traversi mesafesine getirdiğinde ileri itmek suretiyle palet dayama profiline kadar iterek palet dayamaya değdiği anda travers üzerine bırakır. Traversler üzerinde bulunan paletler ebatsız olması halinde yine yardımcı malzeme olan h tipi traversler sayesinde dengeli ve güvenli bir yükleme yapma olanağı sağlanır. Palet raflarındaki bu durum göze alındığında tüm riskleri ortadan kaldıracak yardımcı ekipmanlar geliştirilerek rack sistem raf emniyetle kullanılır hale getirilmiştir.

Palet Raf Sistemleri Ölçüleri

Palet raf sistemleri tüm depolamada kullanılacak en yaygın raf sistemidir.Ahşap ve plastik paletlerin yanı sıra kasaların yüklendiği Palet raf sistemi tüm depo ihtiyacı olan müşterilerin tercih sebebidir.Palet raf sisteminde göz başı gelmesi muhtemel ağırlıklardan yola çıkarak travers kesit ve kalınlık değerleri değişkenlik arz eder . Palet rafı traversleri CC kesiti , kutu profil , NPI kesitindeki ticari malzemelerden üretilir.CC 80 – CC 100 – CC 120 – CC 140 kesitinde st 37 ticari kalite siyah sacdan üretilen rolform ile şekillendirilmiş profillerin yanısıra  40*80 – 50*100 – 50*120 gibi kalınlıkları 2 ila 2,5 ve 3 mm dir. NPI dolu demir standartları bilindiği üzere 80 -100-120 ve 140 olarak tercih edilir. Ağır yük palet rafları ağırlık hesaplamaları gözden geçirilerek ihtiyaca göre tasarlanıp üretilir. Palet raf sistemleri aslında buyük depoları içermektedir.Büyük depo dediğimizde ilk akla gelen şey rafların üzerlerindeki palet yüklemeli raflar gelmektedir.Lojistik depolarda ve büyük sevkiyat hacmi bulunan antrepolarda kullanımı vazgeçilmezdir.çok katlı Palet rafları sayesinde stok maliyeti en aza indirilir. Sırt sırta raf sistemlerinde paletlere koridorlar sayesinde direkt erişim sağlanır.Tüm paletler stok takip desteği ile kısa sürede bulunur sevkiyata hazır hale getirilir ve aynı zamanda da stok takip izlemede giriş çıkış kontrolleri yapılır.

error: