Menü Kapat

Drive in Raf Sistemi – İçine Girilen Raf Sistemleri

Çoklu aynı benzer ürünlerin depolamasında kullanılan drive in raf sistemi ilk giren ilk çıkar prensibi ile çalışır. Genellikle kullanıldığı alanlar gıda depolarıdır. Gıda sektöründe üretilen mallar çıktığı gibi müşteriye ulaştırılması düşünülür. Üretimden çıkan ürün drive in raf sistemi ilk giren ilk çıkar metodu raf sistemine yüklenir stoklaması yapılan ürünler diğer yönden boşaltma yapılarak müşteriye sevk edilir.

Drive in raf sistemi Drive in raf sistemleri depoların kullanım kapasitesini % 40 daha fazla arttırmaktadır. Yan yana birleşik olan bu raf sisteminde forklift ve benzeri istif makinelerinin dolaşacağı koridor sayısı çok azdır. Bu sebepten dolayı depolar düksek kapasitede kullanılır . metrekare yer kaybı aza indirilir. Drive-in depo raf sistemlerinin maliyeti düşüktür. Antrepo sahiplerine avantaj sağlar. Lojistik depocuların metrekarede palet başı birim maliyetini aza indirger. Drive in içine girilen raf sisteminde aynı cins ebat paletler kullanılır. Ürünlere direkt ulaşım dezavantajı olan bu sistem bazı alanlarda tercih edilmemektedir. Uzun süre bekleyen bozulmayan kullanım süresi olmayan sadece depo amacı güdülen ürünler için kullanılabilinir bir raf çeşididir.

Drive in Raf Sistemi Oluşumu

Drive in içine girilen raf sistemi koridor yapısına sahiptir. İŞ makinesi forklift iki ayak hizasından içeri girerek ayak içlerinde bulunan yatay palet oturtma traversi üzerine paleti bırakarak veya alarak çıkış yapar. Yükleme ve boşaltma esasları vardır. Doldurma işlemini en üstten başlayarak katlar arasında sırayı takip ederek aşağı doğru yapar. Boşaltma işleminde de tam tersi işlem gerçekleştirir. Koridorda çalışan istif makinesi , forklift ayaklara çarpmaması ve yapıya zarar vermemesi düşünülerek dikeyde bulunan ayakların zemine gelecek noktalarına klavuz rayı monte edilir. Drive in raf sistemi en üst noktalardan ayaklar arası takılan traversler ve ayaklar arasına gerdirilen çapraz bağlantılar ile sağlamlaştırılır. Paletlerin tek yönlü boşaltma yapıldığı projelerde duvar dibi veya kör noktaya gelecek girişler palet dayamalar ile kapatılır. Kapatılan bu bölümde düşey çapraz ekipmanları eklenerek sistem üstten ve dikey bölümden sağlamlaştırılır. Drive in içine girilen raf sistemleri sökülüp takılabilir bir yerden diğer bir yere kolay taşınabilir demonte malzemelerdir. Ayak yapısı diğer ayak yapısının aynısı olma özelliğine sahiptir. Sistem değişikliğinde bu ayak malzemeleri diğer raf yapılarında da kullanılır.

error: